Dış Cephe Kaplamasının Isı Yalıtımındaki Önemi

Dış Cephe Kaplamasının Isı Yalıtımındaki Önemi

Dış cephe kaplama modelleri her yıl yeni trendlere gebe olsa da vazgeçilemeyen tek birşey var. O da strafor köpük dış cephe kaplamalarıDış cephe duvar kaplama işlerinde kullanılmasının en büyük etkenlerden biri diğer söve modelleri malzemelerine göre hafif ve ucuz olması. Dış cephe malzemesi seçilirken yapılan en büyük hatalardan biri binaların ihtiyacına uygun olmayan duvar kaplama malzemelerinin veya cephe sistemleri seçilmesidir. Binaların dış duvarlarına, çatılarına, toprak temaslı mahallere, katları ayıran döşemelere, depo garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına mantolama uygulaması yapılabilir.

Dış cephe kaplama dendiği vakit, akla gelecek ilk işlem biliyorsunuz ki mantolama olacaktır. Ancak tabii ki bu süreçler artık çok daha farklı başlıklar altında ele alınmaktadır. Teknik açıdan çeşitliliğiyle karşılaşmakta olduğumuz işlemlerin, tasarım noktasında da ayrışmaya başladığına tanıklık edeceğiz. Bugün mesela ahşap desenli olan mantolama levhası malzemeleri en çok tercih edilenlerden olmaktadır. Çok daha otantik ve doğal bir görüntü vermekte, mimari açıdan da binaya farklı bir öz vermektedir.

Öyle ya da böyle, bugün ısı yalıtımı söz konusu olduğunda, ısı yalıtım malzemeleri akla gelecektir. Malzemelerin çeşitliliğiyle birlikte, tasarım noktasında da göz zevkimize göre bu işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.

Ahşap görünümlü dış cephe kaplama yaptırmak isteyenlerin en temel sorunları tabii ki ısı yalıtımıdır. Ülkemizde mevsimsel geçişlerin dünya ülkelerine kıyasla çok daha keskin olduğunu göz önünde bulundurursak, ısı yalıtımına ihtiyaç da artış gösteriyor. Binamızın mevsim normallerine adaptasyon özelliği mümkünse yüksek olmalıdır. Ekonomik açıdan verimliliği hedeflemekte olan dış cephe mantolama işlemleri, aynı zamanda ekolojik açıdan da dolaylı da olsa önemli olacaktır.

Bugün malzeme çeşitliliğinin çok daha geniş yelpazelerde seyretmekte olduğu mantolama işlemlerinin her alanda uygulanabilir olduğunu da gözlemleyebiliyoruz. Kafelerde, spor salonlarında, iş yerlerinde dahi tercih edilebiliyor. Taş desenli, ahşap desenli gibi olan strafor malzemelerinin bulunması sebebiyle hem ısı yalıtımı sağlanıyor hem de tasarım açısından göz zevkine hitap etmeyi başarıyor.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Uygun Fiyatlı Elektronik Sigara

Uygun Fiyatlı Elektronik Sigara

Binalar İçin Isı Yalıtım Levhası İmalatı

Binalar İçin Isı Yalıtım Levhası İmalatı

2021 Endüstriyel Mutfak Ürünleri

2021 Endüstriyel Mutfak Ürünleri

Cephe Kaplamada Seramik Etkisi

Cephe Kaplamada Seramik Etkisi

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir