Diş Gıcırdatma Zararlı Mıdır? Tedavisi Var Mıdır?

Diş Gıcırdatma Zararlı Mıdır? Tedavisi Var Mıdır?

Bruksizm bir diğer adı ile halk arasında diş gıcırdatma ya da diş sıkma olarak da bilinen bri rahatsızlık olmaktadır. Çene eklemlerinden kaynaklanan bir problem olan buruksizm çiğneme kaslarını tutan ve uzun süre devam ettiğinde diş eti çekilmesine dahi sebep olan ciddi bir sorun olmakta ve hastanın gece uyku halinde iken meydana getirdiği bir durum olması sebebi ile uzun yıllar boyu fark edilmeyen diş rahatsızlığı olarak öne çıkmaktadır.

Diş gıcırdatma tedavisi günümüzde oldukça basit işlemler ile tedavi edilebilmekte ve hastayı bu rahatsızlıktan kurtarmak amacı ile Gebze diş hastanesi hizmet vermektedir. Özellikle yalnız uyuyan hastaların buruksizm sorununu tespit etmesi oldukça zor olmakla birlikte dişte oluşan hassasiyet ve ağrı gün geçtikçe artarak devam etmektedir.

Buruksizm Nasıl Anlaşılır?

Buruksizm ya da diş sıkma çene kaslarının istemsiz olarak olması gerekenden fazla sıkılması yoluyla meydana gelmektedir. Bu durum genel olarak gün içerisinde karşılaşılan ağrıları beraberinde getirmekte ve teşhis etmenin en kolay yolu da bu ağrılar olmaktadır

Özellikle çene eklemlerinde ve yanaktan şakağa doğru uzanan yüzeyde hemen her gün yanma ve benzeri bir ağrı hissi mevcut ise bunun sebebi bruksizm olabilmektedir.

Bununla birlikte yüz bölgesinde meydana gelen her ağrının sebebi diş sıkma olmayacağı gibi en doğru teşhis bir doktor yardımıyla yapılmaktadır. Buruksizm teşhisi ve tedavisi için hastaların en sık tercih ettiği kurum Gebze diş hastanesi olmaktadır.

Diş Gıcırdatması Sebepleri Nedir?

Diş gıcırdatması yani buruksizmin en önemli sebebi yapısal bozukluklar olmaktadır. Çene, diş, damak ve yanak kısacası yüzü oluşturan yapı taşlarının herhangi birinde oluşan şekil ve yapı bozukluğu diş gıcırdatmasına sebep olmaktadır. Bununla birlikte gündelik yaşamda oluşan stres, sıkıntı, sinir ve üzüntü kaygı ve korku gibi psikolojik sorunlarda uyku halinde diş gıcırdatmasına neden olmaktadır.

Buruksizm Nasıl Tedavi Edilir?

Bruksizm tedavisi için başlangıçta diş gıcırdatmasına neden olan ana konuyu tespit etmek gerekmektedir. Ana konuyu tespit ettikten sonra psikolojik, farmakolojik ve ortodontik tedavi yapılması için Gebze diş hastanesi bünyesinde ki diş hekimi tarafından plan ve program hazırlanarak en kısa sürede şikayetler ortadan kalkmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara mı Normal Sigara mı Daha Zararlı?

Elektronik Sigara mı Normal Sigara mı Daha Zararlı?

Spa Hizmetlerinde Aromatik Yağlar

Spa Hizmetlerinde Aromatik Yağlar

Burun Estetiği Sonrasında Koku Alma Sorunu Yaşanır mı?

Burun Estetiği Sonrasında Koku Alma Sorunu Yaşanır mı?

Dövme silme, Lazer epilasyon, Prp ve Mezoterapi

Dövme silme, Lazer epilasyon, Prp ve Mezoterapi

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir